Įgyvendintas projektas „Buriavimo užsiėmimų organizavimas Aukštaitijos regiono regatose“

Aktyvus laisvalaikis – po burėmis

Pastarieji keli metai buvo dinamiški ir vėjuose, ir panevėžiečių buriuotojų valdomose burėse. Panevėžio jachtklubas džiaugiasi, kad buriuotojams daugėja galimybių drauge iškelti bures, surengti kasmetines regatas bei buriavimo šventes Aukštaitijos regione ir taip skatinti buriavimo veiklas bei populiarinti aktyvų laisvalaikį.

Prieš 3 metus, per vieną iš krante vykusių buriuotojų diskusijų, panevėžiečiai nutarė, kad tiek suaugusiuosius, tiek ir vaikus nuo buriavimo apriboja šios pagrindinės nuostatos: 1) ne visi vandens telkiniai tinkami buriuoti, ir 2) buriavimo sportas yra sudėtingas ir 3) reikalaujantis ypač daug laiko ir investicijų. Įvertinus galimybes, Panevėžio jachtklubas inicijavo projektą „Buriavimo užsiėmimų organizavimas Aukštaitijos regiono regatose“, ir 3 metus iš eilės savo organizuojamose Joninių (Rubikių ežere, per Jonines), Palūšės (Lūšių ežere, pirmąjį rugpjūčio savaitgalį) ir Kupiškio marių (Kupiškyje, paskutinį rugpjūčio šeštadienį) regatose aktyviai kvietė visus, susidomėjusius buriavimu – išmokti ir patirti buriavimo pradžiamokslį.

„Mūsų projekto tikslas – skatinti aktyvias fizines veiklas įvairiuose Aukštaitijos vandens telkiniuose ir mūsų regatų metu organizuoti buriavimo užsiėmimus bei suteikti buriavimo žinių bei įgūdžių, –  pasakojo Panevėžio jachtklubo komandoras Jokūbas Leipus, – ir mus išties nustebino, kad susidomėjimas šiomis veiklomis buvo ypač didelis. Dalyje regatų visos mokymų vietos buvo rezervuotos dar prieš porą savaičių, o kitose – krante nuolat būriuodavosi norintieji pateikti į mokymus ir patys išbandyti suvaldyti burę.“

„Labai džiugina patirtys, kai vaikai kartu su tėvais išbandė buriavimą mūsų mokymuose, ir po jų vaikai pradėjo lankyti buriavimo mokyklas, tėvai išsilaikė laivavedžių diplomus ir išplaukė į platesnius vandenis, o kelios šeimynos įsigijo burvaltes ir jau antri metai atvyksta dalyvauti mūsų regatose“ – džiaugėsi projekte savanoriškai mokymus vedęs kapitonas Rimtautas Rimšas, dalinęs praktinius patarimus ir geriausiems dovanojęs savo rašytas knygas „Ne Karibų kruizas“ bei „Klajonės po jūrą ir save“.

Nors buriavimo rūšių ir atitinkamai vėją gaudančių burių tipų yra labai platus pasirinkimas, kiekvienas buriuotojas pripažins, kad buriavimas – tai daug disciplinų apimanti aktyvi veikla: aktyvus fizinis įsitraukimas, buriavimo principų išmanymas burlaivio ir burių (t.y. vėjo variklio) valdymo supratimas, atidumas stebėti orus, prisitaikymas prie gamtos sąlygų, komandinio sporto įgūdžiai ir t.t.. Projekte savanoriškai įsitraukę ir patirtimi dalinęsi ilgamečiai buriuotojai tiki, kad projekto veiklomis pavyko suteikti žinių ir įgūdžių visiems susidomėjusiems buriavimu, atverti Aukštaitijos ežerus kaip ypač tinkamas akvatorijas aktyvam laisvalaikiui, ir pristatyti buriavimą kaip prieinamą užsiėmimą bet kuriam norinčiajam.

„Šio projekto veiklos buriavimu susidomėjusiųjų įtraukimą perkėlė visai į kitą lygį – kiekvienas dalyvis gavo bazinių žinių ir individualų laivelį, tad mokymasis ir susipažinimas su vėju burėse buvo pats stipriausias patyrimas. Pagrindiniai įrankiai, reikalingi pagauti vėją – burės valdymas ir vairo plunksna – buvo įduotos kiekvienam, ir kiekvienas buvo atsakingas už laivelio valdymą, krypties pasirinkimą ir burių derinimą. Veiklose sudalyvavo virš 200 dalyvių, kurių amžius buvo nuo 5 iki 82 metų – ir tai įrodo, kad buriavimu gali užsiimti visi – komentavo J.Leipus. Šiek tiek liūdna, kad šis projektas baigtinis – trejų metų projekto veiklas Panevėžio jachtklubas vykdė pagal Sporto rėmimo fondo bendrai finansuojamą projektą „Buriavimo užsiėmimų organizavimas Aukštaitijos regiono regatose“ (Nr. SRF-SRO-2021-1-1051). Tačiau visi buriuotojai ir buriavimu susidomėję yra laukiami mūsų organizuojamose regatose 2024-ųjų vasarą – atvykite, sudalyvaukite, ir smagiai praleisime laiką po burėmis!

Gero vėjo!